رونمایی از نسخه آزمایشی وب سایت جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان . مشاهده

  • اطلاعیه‌ها
  • اخبار اساتید
  • اخبار فناوری

نشست هم اندیشی حلقه صالحین

دوشنبه , خرداد 31 1395
720

زمانبندي انتخاب واحد (تابستان 95)

یکشنبه , خرداد 23 1395
2874

سنوات خدمت سربازی

یکشنبه , خرداد 23 1395
903

هزینه مهد کودک

یکشنبه , خرداد 23 1395
668

پیام تسلیت

شنبه , خرداد 22 1395
1018

قابل توجه - مرخصی استعلاجی

سه شنبه , خرداد 18 1395
845

اطلاعیه مهم شرکت تعاونی مسکن هیات علمی دانشگاه (اصلاحیه)

یکشنبه , ارديبهشت 19 1395
940

آیین نکوداشت و تکریم مقام و منزلت استاد

یکشنبه , ارديبهشت 12 1395
910

فراخوان کنگره مدیریت بحران

یکشنبه , ارديبهشت 05 1395
545

قابل توجه اساتید محترم

چهارشنبه , ارديبهشت 01 1395
1021

قابل توجه اعضاء محترم هیات علمی

چهارشنبه , اسفند 05 1394
1449

قابل توجه اساتید محترم بسیجی

یکشنبه , اسفند 02 1394
964

سامانه آزمایشگاه‌های همکارآزاد (ساها)

آمار افراد حاضر در سایت

ما 104 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پیشگویی اینیشتین پس از یک قرن «مشاهده» شد؛ رصد امواج گرانشی سیاهچاله‌ها + ویدئو

درست یک قرن پس از پیشگویی آلبرت انیشتن در خصوص وجود امواج گرانشی، دانشمندان به تازگی اعلام کرده‌اند که برای اولین بار موفق به مشاهده آن شده‌اند.

به گزارش گروه علم و فناوری به نقل از دیلی میل، دانشمندان آمریکایی موفق به رصد امواج گرانشی شده‌اند؛ کشفی که به گفته این دانشمندان منجر به شناخت بهتر عالم می‌شود. محققان رصدخانه موج گرانشی تداخل لیزری (لایگو) گفته‌اند که قادر به تشخیص چنین موجی پس از ادغام دو سیاه‌چاله در فاصله بیش از یک میلیارد سال نوری از زمین شده‌اند.

موج گرانشی موجی است که میدان‌های گرانشی تولید می‌‌کنند و انیشتن در سال ۱۹۱۶، وجود آن را در قالب نظریه «نسبیت عام» پیشگویی کرده بود.

نظریه نسبیت عام مجموعه‌ای از معادلات ریاضی است که در آن پدیده فضا-زمان و جاذبه که تا آن زمان با فرمول‌های مکانیکی نیوتون یا «نیرو» توضیح داده می‌شد، به شکل یک «خمیدگی» توضیح داده می‌شود. فرضیه نسبیت می‌گوید که یک جرم با چگالی بسیار بالا مثل خورشید، می‌تواند شکل نور در اطراف خودش را تغییر دهد و مسیر نور را خم کند. بر اساس نسبیت عام، جرم می‌تواند فضا-زمان را خمیده کند و در نتیجه میدان گرانشی‌ای بسازد که می‌تواند نور را منحرف کند. موج‌های گرانشی به‌وجود آمده بر اثر این میدان گرانشی در سراسر گیتی پراکنده می‌شوند.

با اینکه این نظریه از نظر ریاضی اثبات شده بود، از نظر عملی امکان دیدن آن برای دانشمندان وجود نداشت. برای دیدن این موج‌های گرانشی، دو جسم بسیار عظیم باید با سرعت حرکت کنند. محققان پیشگویی کرده بودند که اگر دو سیاه‌چاله فضایی با هم برخورد کنند، امکان به وجود آمدن و رصد چنین امواجی وجود خواهد داشت اما هیچ‌کس نمی‌دانست این اتفاق آیا ممکن است یا هر چند وقت یکبار ممکن است اتفاق بیفتد.

در هر حال دانشمندان دو دستگاه برای رصد کردن این امواج ساختند. این دستگاه‌های دریافت‌کننده این امواج که LIGO نامیده می‌شوند، در دو ایالت واشنگتن و لوییزیانا در آمریکا قرار دارند. این دستگاه‌ها که هر کدام یک تونل به شکل حرف L به طول نزدیک به پنج کیلومتر را شامل می‌شوند، در سال ۱۹۹۹ ساخته شدند اما در سال ۲۰۱۴، به‌روزرسانی عمده‌ای در هر دوی آنها انجام شد و آنها را برای دریافت این امواج آماده‌تر ساخت.

در مقاله‌ای که در خصوص این کشف در مجله علمی Physical Review Letters منتشر شده، آمده است که در پاییز سال ۲۰۱۵ میلادی، بالاخره برخورد دو سیاه‌چاله که مدت‌ها بود دانشمندان منتظر آن بودند، رخ داد. دو سیاه‌چاله که هر کدام جرمی تقریبا سی برابر خورشید داشتند و در فاصله یک و نیم میلیون سال نوری از زمین واقع‌اند، به هم می‌پیوندد. امواج گرانشی در آخرین مرحله این برخورد، و به هم پیوستن این دو سیاه‌چاله، ساخته می شود؛ امواجی که با دستگاه‌های LIGO قابل دریافت بودند.

ارقام و محاسبات ریاضی به‌دست‌آمده از این مشاهده تجربی با محاسبات نظریه انیشتین یکی هستند و این به معنای اثبات عملی بخشی از نظریه نسبیت عام انیشتن است. دانشمندان معتقدند این مشاهده یکی از دقیق‌ترین‌هایی‌ست که تاکنون از سیاه‌چاله‌ها به‌دست آمده است.

اوقات شرعی

پیش‌بینی وضعیت هوا

Cannot get lahijan location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

اشتراك خبرنامه

مجموعه اخبار مورد نظر خود را انتخاب كنيد

آمارها

کاربران
11
مطالب
2044
نمایش تعداد مطالب
3167344

پرداخت مستقیم * آزمایشی*

جهت پرداخت‌های متفرقه دانشگاه. برای انتخاب واحد، پرداخت‌ها حتما از طریق سیستم اطلاعات تحصیلی انجام شود.
تماس مستقیم با ریاست

جهت تماس مستقیم با ریاست از این لینک استفاده کنید